Pojazdy do transportowania odpadów

0
108

24 stycznia 2018 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 roku. Dotyczy ono wymagań dla transportu odpadów, sposobu i środków jakimi są one transportowane oraz specjalnego oznakowania. 

Odpady można podzielić na odpady komunalne, przemysłowe, remontowe, pobudowane i niebezpieczne. Każdy z tych typów wymaga specjalnego traktowania oraz środków ostrożności zawartych w regulaminach i przepisach prawnych. Niestosowanie się do nich poza odpowiedzialnością karną może przynieść tragiczne skutki. Ponadto, do każdego typu odpadów dostosowywany jest indywidualnie rodzaj pojazdu, jakim będą one transportowane. Wykonywany jest on na przykład samochodami skrzyniowymi, hakowcami oraz pojazdami typu walking floor. Przy wyborze odpowiedniego samochodu bierze się również pod uwagę ciężar ładunku, sposób załadunku i rozładunku oraz inne ograniczenia i czynniki. 

Istnieje kilka wymagań dotyczących transportu, których stosowanie jest konieczne:

  1. Transport odpadów komunalnych musi odbyć się w sposób uniemożliwiający przemieszczanie i mieszanie się ze sobą poszczególnych rodzajów odpadów. Ponadto nakazane jest zabezpieczenie ładunku, które uniemożliwi jego rozprzestrzenianie się poza środek transportu, wysypywanie, pylenie i wyciek.
  2. Wywóz śmieci musi odbyć się w sposób zabezpieczający odpady przed czynnikami atmosferycznymi.
  3. Transport odpadów komunalnych musi odbywać się w odpowiednio przystosowanym, oznakowanym pojeździe. Tablica koloru białego, na której umieszcza się napis „ODPADY” powinna mieć wymiary 400mm szerokości i 300mm wysokości. Litery powinny być koloru czarnego o 100mm wysokości i 15mm szerokości. Tablica powinna być umieszczona w widocznym miejscu na przodzie pojazdu. Tablica powinna być odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcz czy śnieg oraz powinna być czytelna dla wszystkich użytkowników drogi. 
  4. Transport odpadów komunalnych musi odbywać się wraz z dokumentem potwierdzającym rodzaj transportowanych odpadów, nazwę gminy, z której odpady są odbierane oraz dane zlecającego transport odpadów.

Jak widać pojazdy do transportowania odpadów powinny spełniać pewne wymogi. Niestosowanie się do nich może nieść ze sobą różne nieprzyjemne konsekwencje prawne. Przed wyborem firmy zajmującej się wywozem warto sprawdzić, czy wykonuje ona swoje zlecenia zgodnie z kodeksem prawnym. Jedną z takich firm jest PROEKO działające na terenie Małopolski. 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wymienić wycieraczki samochodowe

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ